American Airlines’ın Logo Devrimi


Geçtiğimiz günlerde American Airlines 45 yıldır kullandığı logoyu değiştirme kararı aldı. Köklü kurumlar neuromarketing yöntemlerini genellikle görmezden gelmeyi tercih ederken belli ki American Airlines yaptığı logo devriminde bu yöntemleri de işin içine katmış. Gelin ünlü hava yolu şirketinin kurumsal tarihindeki logo değişimine hep beraber göz atalım...

                                

1934 yılına ait bu logoda günümüzün yalın konseptine inat karmaşa hakim. ABD bayrağına ithafen kırmızı ve lacivert renklerin öne çıktığı logoda dünyanın üzerine konmuş kartal ‘güç’ ve ‘uçmak’ kavramlarını çağrıştırıyor.


                                 

İlk logoyu yaklaşık 10 yıl kullanan marka 1945’te fonda gökyüzünü tutarak farklı bir logo kullanmaya başlamış. Sadece mavinin kullanıldığı logo güven çağrışımı yapması açısından kuvvetli gibi görünse de oldukça başarısız bir tasarıma sahip.

                                 


1962 yılında farklı bir logo arayışına giren marka ilk bakışta petrol şirketi çağrışımı yapan bir logo tercih etmiş. Tamamen maviden oluşan eski logoyu bırakıp ilk renk paletine geri dönüş yapmışlar. Font ve tasarım açısından pek de başarılı olduğu söylenemeyecek bir logo. Aynı logo içinde 2 farklı fontun kullanılması logoyu profesyonellikten uzaklaştırmış.

                                 

Son logosunu sadece 6 sene kullanan marka 1968’de kartal figürünün geometrik bir desene büründüğü farklı bir logoyla karşımıza çıkmış. Markanın baş harflerinin gereksizce büyüyerek öne çıktığı logodaki tek güzel şey belki de harflerin altındaki American Airlines yazısı.

                                    

Ve 2013’e geldiğimizde değişen dünyaya ayak uyduran bir American Airlines’ın karşımızda olduğunu görüyoruz. Beyaz zemin üzerine güven ve kurumsallığın rengi lacivertle yazılmış American Airlines yazısı ve yazının sonunda zihinlerde uçak imgesini çağrıştıran ABD bayrağı. Kartal figürünü bayrak figürüne yediren logo markanın en başarılı logosu olarak bu senenin başlarında kullanılmaya başlandı. Bazı kesimler marka bilinirliğinin bu logoyla kaybolduğunu düşünse de American Airlines modern tasarımıyla oldukça başarılı bir logoya imza atmış. Darısı tüm dinozor logoların başına :)